Veniturile încasate de bănci din dobânzile la credite au scăzut cu 4,7% în T1 din 2021, la 4,67 mld. lei. Cheltuielile cu dobânzile remunerate de bancheri pentru depozite au fost de doar 809,6 mil. lei, de 5,8 ori mai mici decât încasările din dobânzile la credite, scrie Ziarul Financiar. Veniturile nete din dobânzi, cea mai importantă resursă de profit a băncilor, au fost în scădere în T1/2021 cu 2%, până la 3,86 mld. lei, în condiţiile în care creditarea s-a majorat cu un ritm mediu de 5,7%, conform datelor transmise de BNR. Comparativ, în T1/2020 veniturile nete din dobânzi creşteau cu 8%, în timp ce creditarea avansa cu un ritm mediu de peste 7%. În ultima perioadă, băncile au redus şi dobânzile la credite şi pe cele la depozite, însă cu un ritm mai alert la dobânzile remunerate la economiile clienţilor de la bănci. Cele mai mari trei bănci din sistem, Banca Transilvania, BCR şi BRD-SocGen, au adunat în primul trimestru din acest an venituri nete din dobânzi de 1,73 mld. lei, în scădere cu 2,1% comparativ cu încasările din dobânzi din aceeaşi perioadă din 2020, potrivit datelor agregate de ZF. Veniturile nete din dobânzi încasate de cele trei bănci reprezintă circa 45% din încasările nete din dobânzi la nivelul întregului sistem bancar în T1/2021. (sursa: Mediafax)
Câți bani au făcut bancherii în T1
- Economie
TRIMITE
CELE MAI CITITE
ARTICOLE SIMILARE
Se schimbă România sau doar ni se vinde aceeași iluzie?
Politica în Afaceri
INTERIO 2026: Spațiul care vinde: Cum alegi mobilierul corect
Știința Educației
captions_2c3c9b
Știri VIDEO
INTERIO 2026: Din spatele hotelului: Ce face diferența în HoReCa
Știința Educației
INTERIO 2026: Din spatele hotelului: Ce face diferența în HoReCa
Știința Educației
INTERIO 2026: Spațiul care vinde: Cum alegi mobilierul corect
Știința Educației
























