Proiect de lege pentru finanțarea investițiilor în infrastructura principală de irigații

Deputatul Nicolae Giugea a depus, luni, o propunere legislativă pentru finanțarea investițiilor în infrastructura principală de irigații și pentru sprijinirea fermierilor români: „Anul acesta, ca și anul trecut, agricultura României a fost pârjolită de secetă și am așteptat cu toții soluții”.

Deputatul Nicolae Giugea anunță depunerea, împreună cu mai mulți colegi deputați din Forța Dreptei, a unei propuneri legislative pentru finanțarea investițiilor în infrastructura principală de irigații și pentru sprijinirea fermierilor români, ca să poată realiza investiții în producția și procesarea produselor agricole din România.

„Anul acesta, ca și anul trecut, agricultura României a fost pârjolită de secetă și am așteptat cu toții soluții, așa cum este normal, de la Guvern! Soluțiile nu au venit. Guvernul a mai făcut o comisie care să constate că nu a plouat de câteva luni și că ogoarele sunt mistuite de caniculă. De la domnul Daea nu cred că are nimeni vreo așteptare! A demonstrat ce poate, în condițiile în care domnia sa este închistat într-o viziune specifică anilor 50 și are o preocupare predilectă pentru cormorani. În aceste condiții, am depus astăzi la Camera Deputaților o propunere legislativă care trebuie adoptată în procedură de urgență. Proiectul reprezintă un test de responsabilitate pentru toate partidele politice parlamentare. Propunem, așadar, ca bugetul Programului național pentru reabilitarea și înființarea infrastructurii principale de irigații să fie majorat cu 2 miliarde de euro, de la 1,5 miliarde euro, la 3,5 miliarde de euro.


Această majorare este determinată atât de faptul că ne dorim ca Programul să ajungă la o acoperire de cca. 2,5 milioane hectare irigate, dar și de faptul că inflația din ultima perioadă pune în pericol realizarea întregului program”, declară Nicolae Giugea.

El spune că banii finanțarea acestui program pot fi obținuți prin fondurile europene nerambursabile încă neaccesate de țara noastră.

„Unele fonduri din cadrul financiar 2014-2020 chiar ar putea să se piardă din lipsa proiectelor. De asemenea, propunem ca pentru județele cel mai puternic afectate de secetă, cele din sudul României, să fie demarat cel mai eficient și ecologic proiect principal de irigații, Canalul: Dunăre-Jiu-Olt-Argeș, care va deservi o arie vastă de suprafețe agricole din sudul țării, de la Mehedinți și până în Argeș, zonă în care se cultivă nu numai cereale, ci și legume, fructe sau viță de vie. Este un proiect cu eficiență energetică maximă, sistemul fiind unul pe baze gravitaționale, dar care respectă și exigențele europene privind protecția apei (Directiva 2000/60/CE). Suplimentar, pentru a ajuta fermierii români să-și cumpere echipamente de irigații, utilaje de producție și procesare a produselor agricole, propunem majorarea componentei nerambursabile acordată prin subprogramul Agro IMM Invest, program demarat în perioada Guvernului Orban, până la maximum 25%, față de 10% cât este în prezent. Măsurile propuse de noi pot asigura securitatea alimentară a țării în perioada următoare, dat fiind că în Ucraina criza nu a trecut și războiul nu pare a se încheia, în România investițiile încă bat pasul pe loc, schimbările climatice nu iartă pe nimeni, iar pentru un român un kg de legume a devenit produs de lux”, încheie Giugea.

 

(sursa: Mediafax)

TRIMITE

CELE MAI CITITE

ARTICOLE SIMILARE