Un nou an fericit 2023. Cum au sărbătorit primele țări care au intrat în noul an!

Australia a sărbătorit primul său Revelion fără restricții după doi ani de întreruperi din cauza COVID. Și în Hong Kong a fost organizat în acest an cel mai mare eveniment dedicat Anului Nou din ultimii ani.

Sydney, unul dintre primele orașe mari din lume care a întâmpinat Anul Nou, a făcut acest lucru cu un spectaculos foc de artificii lansat de pe Operă și de pe podul Harbour Bridge.

Închiderile de la sfârșitul anului 2020 și o creștere a numărului de cazuri Omicron la sfârșitul anului 2021 au dus la restricții în Australia. Acestea au fost ridicate în acest an după ce Australia, la fel ca multe țări din întreaga lume, și-a redeschis granițele și a eliminat restricțiile de distanțare socială.

În China, restricțiile riguroase privind COVID au fost ridicate abia în această lună, o schimbare care a dus la o creștere a numărului de infecții.

În orașul Wuhan, unde a început pandemia în urmă cu trei ani, mii de oameni s-au adunat pentru a sărbători. Sute de polițiști au stat de pază și au folosit difuzoare în diferite locuri prin care i-au sfătuit pe oameni să nu participe la sărbătoare.

În Shanghai, mulți oameni s-au înghesuit pe istorica pasarelă de pe malul râului, Bund.

Și în Hong Kong, zeci de mii de persoane s-au adunat lângă portul Victoria Harbour. Luminile au fost proiectate de pe unele dintre cele mai mari clădiri din zonă. A fost cea mai mare sărbătoare de Anul Nou din oraș din ultimii ani. Evenimentul a fost anulat în 2019 din cauza tulburărilor sociale și a fost redus în 2020 și 2021 din cauza pandemiei.

(sursa: Mediafax)

TRIMITE

CELE MAI CITITE

ARTICOLE SIMILARE